Studia magisterskie i doktorskie – pomoc zawodowców w korekcie prac

Jeszcze parę lat temu w naszym kraju studia odbywały się systemem jednorodnym. Najzwyczajniej w świecie każdy, kto dostał się na wyśniony kierunek, musiał studiować na nim pięć lat. W niektórych przypadkach okres ten trwał cztery i pół roku, w innych, na przykład w przypadku studiów lekarskich sześć. Jednakże w związku z ogólnie dominującym w lokalnej edukacji nurtem zniwelowania systemu szkolnictwa, też wyższego ze wzorcami zagranicznymi, a przynajmniej tymi, jakie panują w Unii Europejskiej, postanowiono wprowadzić dwustopniowy system studiowania.

W związku z tym obecnie studenci muszą w pierwszej kolejności pozyskać tytuł licencjata a dopiero potem, po kolejnych dwóch latach studiów, magistra. W praktyce nie zmienił się w takim razie sam okres studiowania, a wyłącznie zasady. Na początku zaliczyć trzeba trzyletnie studia licencjackie. W tym okresie należy zdobyć podstawową wiedzę z danej dziedziny, jaką weryfikuje praca licencjacka lub też doktorska – tu w korekcie pomogą eksperci z usługi korektorskie. W praktyce często ciągle wygląda to tak, iż w ciągu trzyletnich studiów licencjackich komasuje się aspekt materiału, może nieco okrojony, jaki wcześniej rozłożony był na pięć lat studiów magisterskich. Po trzech latach, czyli sześciu semestrach nauki, studenci podchodzą też do egzaminu licencjackiego. W tym celu piszą prace i zdają egzamin z całego materiału, jaki podczas studiów licencjackich powinni sobie przyswoić.

Rzecz jasna studenci często narzekają na taki system, ponieważ żąda od nich niemało większego wkładu pracy i zaangażowania. Wypada również niemniej jednak pamiętać, iż z drugiej kwestii nowatorski system, zakładający podział okresu studiów na trzyletnie studia licencjackie oraz dwuletnie magisterskie, daje dużo więcej możliwości niż wcześniejszy. Okazuje się na przykład, że po uzyskaniu tytułu licencjata z wybranego kierunku, można kontynuować naukę na pokrewnym, lecz całkiem innym kierunku. W rezultacie dana osoba pozyskuje wykształcenie z dwóch dziedzin, co czyni ją bardziej atrakcyjną na rynku pracy. Niewątpliwie jeśli ktoś jest zainteresowany daną dziedziną, może też dalej ja studiować oraz uzyskać tytuł magistra właśnie z niej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz