Skuteczna terapia rehabilitacyjna – w jaki sposób wyszukiwać rehabilitantów?

Kiedy pojawia się terapia rehabilitacyjna, to w większości wypadków kojarzy nam się ona z czymś strasznym, a powodem takiego kojarzeni jest fakt, iż zwykle rehabilitacji podlegają osoby, jakie ucierpiały w jakimś wypadku, na ogół w wypadku samochodowym bądź w wypadku podczas pracy. Tymczasem nie jest do końca zgodność z rzeczywistością, rehabilitacja bowiem dotyczy również innych osób, jakie przenigdy w życiu nie miały do czynienia z żądnym wypadkiem. Termin terapii rehabilitacyjnej niejednokrotnie mylony jest także z terminem fizykoterapii. Co prawda rehabilitacja z fizykoterapią niesłychanie w szeregu przypadków współgra, to jednakże oba te działania nieco się między sobą różnią.

Rehabilitacja dzieli się w głównej mierze na dwa główne typy – wyróżniamy rehabilitację medyczną oraz rehabilitację ruchową. Jeśli chodzi o rehabilitację lekarską, to dotyczy ona osób niepełnosprawnych zarówno w sposób fizyczny, co jest najczęstsze, jak również osób niepełnosprawnych w sposób psychiczny, a wobec tego umysłowy. Zamiarem rehabilitacji jest przywrócenie osobie niepełnosprawnej sprawności fizycznej albo psychicznej, a jeżeli nie jest to dopuszczalne, to najzwyczajniej w świecie pomoc w osiągnięciu optymalnej dla jej możliwości biegłości po to, by zdołała ona znowu brać czynny udział w społecznym życiu.

Terapia rehabilitacyjna ruchowa tymczasem to nieco inna sprawa – tutaj naturalnie w grę wchodzi fizjoterapia, bowiem stosuje się metody fizjoterapii jakie wprowadza fizjoterapeuta. Dotyczy ona osób z jakąkolwiek dysfunkcją ruchową, a nie osoby niepełnosprawnej. Tutaj celem fizjoterapeuty nie jest przywrócenie wyłącznie sprawności, jakkolwiek zapobieganie dalszym postępom choroby i usunięcie przeróżnych niedogodności. Jeżeli chodzi o zasady rehabilitacji, to jest ich parę, a najważniejsze są cztery. Pierwsza reguła to powszechność, jaka głosi, że Rehabilitacja Łódź powinna być realizowana dla każdego, kto ma ku temu potrzeby, że każdy ma prawo do rehabilitacji, bez względu na rozpoznanie, wiek pacjenta i w głównej mierze na jego rokowanie. Druga norma to wczesność, chodzi o zapoczątkowanie samego procesu rehabilitacji. Im rozpoczyna się ona wcześniej tym przyzwoiciej dla pacjenta, a w takim razie najprawidłowiej jeżeli zacznie się najprędzej jak jedynie to możliwe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz