Ryzyko a korzyści płynące z leków

Plusy i minusy medycyny na receptę. Jeśli EAL uzna lek za wystarczająco bezpieczny do zatwierdzenia, oznacza to, że jego korzyści przewyższają znane ryzyko. Leki, które przyjmujesz, odgrywają ważną rolę w ogólnym zdrowiu. Jednak wszystkie leki mają skutki uboczne, ostrzeżenia i interakcje między lekami, dlatego ważne jest, aby zrozumieć swoje leczenie, oczekiwane wyniki i alternatywne opcje medyczne.

Korzyści płynące z leków to pomocne efekty, takie jak łagodzenie bólu, kontrolowanie poziomu cukru we krwi, obniżanie ciśnienia krwi lub leczenie infekcji. Ryzyko związane z lekami to możliwe niepożądane lub nieoczekiwane skutki, które mogą się przydarzyć podczas ich stosowania. Zagrożenia mogą być niewielkie, takie jak łagodny rozstrój żołądka, lub poważniejsze, takie jak zwiększone ryzyko krwawienia lub uszkodzenia wątroby.

Masz pytania? Pytaj śmiało – to ważne

Możesz mieć pytania lub czuć się zaniepokojony przepisanymi przez lekarza lekami lub planem leczenia. Ważne jest, abyś zadawał pytania i dowiedział się jak najwięcej o swoim stanie.

Będziesz chciał wiedzieć o: twoim pełnym planie leczenia, lekach, testach lub innych terapiach, harmonogramie leczenia (krótkoterminowe lub długoterminowe), oczekiwanych rezultatach (wyleczenie, kontrola choroby przewlekłej lub opieka paliatywna).

Zadawanie pytań i poznawanie zagrożeń i korzyści związanych z lekami może pomóc Ci stać się w pełni świadomym uczestnikiem własnego planu opieki zdrowotnej. Powinieneś przekazać informacje swojemu lekarzowi, aby mógł uzyskać dodatkową wiedzę na temat twoich aktualnych leków lub planów leczenia. Informacje te pomogą Twojemu świadczeniodawcy w dokonywaniu właściwych wyborów dotyczących przyszłej opieki zdrowotnej. Oto ogólny zarys sześciu działań, które możesz podjąć, aby zapewnić, że Twoje leczenie jest tak bezpieczne, jak to tylko możliwe i przynosi oczekiwane rezultaty.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem

Wydaje się to oczywiste, ale bardzo ważne jest, aby porozmawiać twarzą w twarz z lekarzem. Zapisz swoje pytania z wyprzedzeniem i pamiętaj, aby zabrać je ze sobą na wizytę. Zastanów się nad zabraniem zaufanego przyjaciela lub członka rodziny, aby pomogł Ci w sporządzeniu notatek z dyskusji.

Rzeczy, o których warto porozmawiać z lekarzem, obejmują:

 • Twoje alergie na leki lub pokarmy
 • Twoje obecne leki, w tym witaminy, leki dostępne bez recepty oraz suplementy diety lub ziołowe
 • twoja obecna i przeszła historia medyczna, w tym wszelkie istotne wywiady rodzinne oraz sukcesy lub porażki, które miałeś z innymi lekami
 • jeśli istnieją jakiekolwiek interakcje leków z przepisanymi przez Ciebie lekami, w tym dostępnymi bez recepty lub suplementami ziołowymi
 • możliwe skutki uboczne Twoich zabiegów
 • jak rozpocząć i przerwać przyjmowanie leków
 • szczera dyskusja na temat kosztów leków i możliwości zapłacenia za leki

Jeśli uważasz, że wizyta może nie oferować wystarczająco dużo czasu na dyskusję, zadzwoń do biura swojego lekarza i zaplanuj dodatkowy czas. Zadawaj pytania nie tylko swojemu lekarzowi, ale także farmaceucie, pielęgniarce, dentyście, fizjoterapeucie lub innemu pracownikowi służby zdrowia, z którym się spotykasz.

Zapisz ważne informacje

Zapisz informacje, które omawiasz z lekarzem. Łatwo zapomnieć o szczegółach, które mogą być skomplikowane. Może być konieczne udostępnienie tych informacji członkom rodziny, opiekunom lub innym świadczeniodawcom opieki zdrowotnej. Możesz zadać te pytania swojemu lekarzowi lub farmaceucie.

Możesz rozważyć zapisanie:

 • nazwy leków (zarówno marki, jak i leków generycznych) i pamiętaj o podaniu leków bez recepty, takich jak witaminy lub leki dostępne bez recepty
 • moc i dawka leków
 • jak często i kiedy przyjmujesz lek
 • specjalne ograniczenia dotyczące jedzenia lub napojów
 • ważne interakcje leków
 • możliwe skutki uboczne i co zrobić, jeśli wystąpią

Przeczytaj rzetelne porady dla pacjenta

W Internecie jest wiele fałszywych i wprowadzających w błąd informacji na temat zdrowia. Ponadto informacje medyczne napisane dla pracowników służby zdrowia mogą być często skomplikowane. Pamiętaj, aby korzystać z wiarygodnych źródeł informacji online opracowanych przez pracowników służby zdrowia, napisanych dla pacjentów i pochodzących z godnych zaufania instytucji medycznych. Czytaj dalej.

Na przykład w aptece można uzyskać dostęp do profesjonalnie opracowanych informacji o lekach i chorobach napisanych prostym językiem angielskim dla pacjentów. Wiele leków jest dostarczanych z Przewodnikami po lekach. Są to papierowe materiały informacyjne, które dotyczą zagadnień specyficznych dla poszczególnych leków i klas leków. Przewodniki po lekach zawierają informacje zatwierdzone przez FDA, które mogą pomóc pacjentom uniknąć poważnych skutków ubocznych. Okoliczności każdego pacjenta są wyjątkowe, pamiętaj, aby zawsze dokładnie sprawdzić informacje medyczne u swojego lekarza.

Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza

Dołączenie do grupy czatu online może być uspokajającą i pocieszającą metodą komunikowania się z innymi, którzy mogą mieć ten sam stan lub mieć podobne pytania. Jednak to, co może dotyczyć sytuacji innej osoby, może nie dotyczyć Twojej.

Jeśli czytasz porady dotyczące leczenia lub leczenia odwykowego w Internecie, przed podjęciem działań w celu potwierdzenia, że informacje są bezpieczne i prawidłowe, przedyskutuj je ze swoim lekarzem.

Nigdy nie udostępniaj osobistych informacji zdrowotnych, takich jak numer ubezpieczenia, numer ubezpieczenia społecznego lub inne prywatne informacje dotyczące zdrowia, które mogą narazić Ciebie lub Twoją rodzinę na ryzyko oszustwa lub kradzieży tożsamości. Kupowanie leków przez Internet może być ryzykowne i niebezpieczne, dlatego najlepiej unikać tej praktyki, chyba że leki są wysyłane bezpośrednio z potwierdzonej i renomowanej apteki w USA.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz