Historia odkurzaczy, czy ją znasz?

Dźwięk typowego sobotniego porannego sprzątania domu nie jest kompletny bez odgłosu odkurzacza lub po prostu odkurzania. To konieczność w gospodarstwie domowym, której zadaniem jest odsysanie kurzu i brudu z wygodą i wydajnością. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zaczęła się ta maszyna czyszcząca? Odkurzacz bezprzewodowy bardzo pomaga w sprzątaniu.

Historia odkurzacza: Urządzenia w większości zaczynały od czegoś tak podstawowego. Dla próżni punktem wyjścia jest miotła. Kiedy ludzie zaczęli szukać mniej żmudnego, wydajniejszego i bardziej zaawansowanego sposobu czyszczenia, wynaleziono mechaniczne zamiatarki. Angielscy wynalazcy opatentowali swoje zamiatarki, które czyściły podłogi, dywany i ulice. W 1859 roku Hiram Herrick z Bostonu złożył wniosek o pierwszy amerykański patent na zamiatarkę do dywanów, która w zasadzie była toczącą się miotłą i szufelką.

Od czego to się zaczęło?

W następnym roku Daniel Hess z Iowa stworzył pierwsze mechaniczne urządzenie do czyszczenia podłóg: zamiatarkę do dywanów z obrotową szczotką i mieszkiem generującym ssanie. Hess zdobył patent na ten pierwszy elementarny projekt nowoczesnego odkurzacza. Pierwszy odkurzacz został wynaleziony przez Ives W. McGaffey w Chicago w 1868 roku. Nazywano go „Whirlwind”, który musiał być używany z ręczną korbą podczas pchania go po podłodze.

Jednak Whirlwind nie odniósł sukcesu, ponieważ był drogi i trudniejszy w użyciu niż zwykła miotła. Modele były sprzedawane głównie w całym Chicago, ale znaczna część zapasów została zniszczona z powodu dwóch pożarów fabryk w 1872 roku. Problem z wynalazkami Hessa i McGaffey polegał na tym, że poruszające się powietrze było tylko połową rozwiązania. Potrzebuje mocy, aby ssanie działało bez konieczności ręcznego robienia tego przez operatora. Pod koniec XIX wieku benzyna stała się źródłem paliwa w 1892 roku.

John S. Thurman z St. Louis wykorzystał nowe źródło, aby stworzyć napędzaną benzyną „pneumatyczną renowację dywanów”. Z technicznego punktu widzenia urządzenie nie było próżnią, ponieważ po prostu wytwarzało podmuchy powietrza w celu usunięcia kurzu i wdmuchnięcia go do pojemnika. Poza tym był wielkości powozu konnego. Thurman prowadził dobrze prosperujący biznes z tym urządzeniem, gdy wykonywał wizyty domowe.

Ludzie próbowali ulepszyć dzieło Thurmana.

W 1901 roku angielski inżynier budowlany Hubert Cecil Booth wprowadził pierwszy zasilany odkurzacz znany jako „Puffing Billy”. Urządzenie było najpierw napędzane silnikiem olejowym, a później silnikiem elektrycznym. Booth otrzymał dzięki temu pracę na wysokim szczeblu, ponieważ zlecono mu sprzątanie Opactwa Westminsterskiego na koronację króla Edwarda VII i królowej Aleksandry w 1902 roku.

Puffing Billy zrobił wrażenie na parze królewskiej, która kupiła te maszyny do Zamku Windsor i Pałac Buckingham. W końcu urządzenie Bootha było wbudowywane w domy bogatych, hotele i wieżowce w Nowym Jorku.W międzyczasie amerykański wynalazca David T. Kenney wynalazł również próżnię wykorzystującą ssanie w 1901 roku. Jego urządzenie było stacjonarnym systemem napędzanym silnikiem parowym o wadze 4000 funtów z wężami i rurami sięgającymi do wszystkich części budynku.

Ze względu na ogromne rozmiary i duży koszt posiadania odkurzacza, to urządzenie czyszczące było ograniczone do użytku w dużych domach i zakładach, a nie do zwykłego użytku rodzinnego. Pierwsza maszyna odkurzająca, którą można było nosić ze sobą, została zbudowana w 1905 roku przez Waltera Griffithsa z Birmingham w Anglii. Używał miecha do zasysania pyłu przez elastyczną rurę. W 1906 r. James Kirby wynalazł pierwszą maszynę próżniową, która zamiast filtra wykorzystywała wodę do oddzielania zanieczyszczeń i nazwał ją „cyklonem domowym”.

Alergeny także odegrały swoją rolę

Alergie w jakiś sposób odegrały rolę w zrewolucjonizowaniu maszyny czyszczącej. Pierwszy przenośny odkurzacz elektryczny z silnikiem został zaprojektowany przez woźnego Jamesa Murraya Spanglera z Ohio w 1907 roku. Z powodu ciągłych ataków astmy, których doświadczał używając swojej zamiatarki, Spangler postanowił stworzyć odkurzacz elektryczny za pomocą silnika elektrycznego wentylatora, rączki miotły, mydelniczka i poszewka na poduszkę jego żony.

Dodał obrotową szczotkę, aby poluzować brud. Ta prymitywna maszyna działała dobrze i opatentował ją w 1908 roku. Zrezygnował z pracy i otworzył Electric Suction Sweeper Company, z inwestycją 5000 dolarów od przyjaciela. Jednak już po kilku miesiącach finanse firmy zniknęły. Z powodu braku budżetu na masową produkcję jego maszyny, Spangler poprosił o pomoc swoją kuzynkę Susan Hoover, która jest jednym z jego zadowolonych klientów. Mąż Susan Hoover, William Hoover, był producentem wyrobów skórzanych i kupił patent od Spanglera w 1908 roku.

Hoover przekształcił wynalazek Spanglera w sukces biznesowy. Większość ludzi kojarzyła odkurzacz z nim, a nie z Spanglerem. W pewnym momencie ludzie nazywali nawet odkurzanie „odkurzaniem”. Odkąd Hoover uzyskał patenty, w maszynie wprowadzono pomocne ulepszenia. Przeprojektował go, umieszczając go w stalowym pudełku i stworzył różne projekty końcówek do węża. W latach dwudziestych dodano do utylizacji worki filtracyjne, a w 1926 r. powstał pierwszy pionowy odkurzacz.

Odkurzacz początkowo był luksusem, ale kiedy… stało się dostępne dla rodzin z klasy średniej po drugiej wojnie światowej, urządzenie powoli stało się częścią wielu gospodarstw domowych. Opracowano wiele typów i rozmiarów odkurzaczy, z których niektóre wykorzystują filtry, a inne czyszczą poprzez separację cyklonową.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz