Balustrada zabezpieczająca – jaką kupić oraz zamontować?

Komunalne kamienice oraz kamieniczki i ich następcy, czyli bloki mieszkalne mają elewacje urozmaicone balkonami. W zależności od stylu i czasu budowy balkony umieszczano na frontach bądź od podwórka, a czasami oraz tutaj i tam. Wysunięty przed lico muru balkon, lub zaciszna loggia, powinny posiadać zabezpieczenie w postaci balustrady. W jaki sposób popatrzymy na nowoczesne blokowiska, konkretnie na balkony, to nasuwa się wniosek, iż tak zaprojektowane balustrady, to wyłącznie jak najtańsza, zabezpieczająca krata. Są proste i bez polotu.

Mieszkańcy próbują bądź co bądź upiększyć balustrady swoich balkonów, wplatając przeróżne dziwne rzeczy między pręty, lecz w większości wypadków wygląda to tandetnie oraz najzwyczajniej w świecie brzydko. Zdecydowanie prawidłowiej prezentują się balustrady obsadzone pnączami. Absolutnie inaczej wyglądają balkony dziewiętnastowiecznych kamienic. Tu każda balustrada jest inna, a co poniektóre z nich to oryginalne dzieła sztuki. Co poniektóre wykonane są z odlewów żeliwnych, w szeregu przypadków złożonych z wielu detalów. Inne po raz kolejny, to balustrady ręcznie kute, dokonania artystów kowali.

Gdy rozglądamy się po wnętrzu umownego kościoła protestanckiego, zawsze naszą najlepszą uwagę przyciągają wewnętrzne galerie, zwane emporami. Nadają one świątyniom luterańskim trochę teatralny zakres. Zdarza się, że kościół wyposażony jest w kilka kondygnacji empor. Stojąc na dole spostrzegamy tylko ich balustrady rodzaju nowoczesne balustrady. Są to zawsze balustrady pełne, w jakich wyodrębnione są poszczególne segmenty lub płyciny. Ich powierzchnia stanowi nośnik oraz tło do zdobnictwa, cytatów z tekstów religijnych i przedstawień portretowych.

Na balustradach umiejscowiony jest w pewnych momentach pełny szereg portretów osób zasłużonych dla kościoła luterańskiego, z samym Marcinem Lutrem na czele. Takie spiętrzenie dekoracyjnych balustrad robi na widzu niezwykłe wrażenie. We wnętrzu kościoła katolickiego także jest miejsce na balustrady. Stosowane są one jako szczegół odgradzający najistotniejszą przestrzeń świątyni, jakim jest prezbiterium od naw. W zależności od stylistyki oraz czasu powstania kościoła, balustrady tuż przy prezbiterium zrealizowane są z drzewa, marmuru bądź metalu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz